Na przełączniku kołyskowym nie ma wystarczająco dużo miejsca do zamieszczania obszernych opisów. Mimo to można tam znaleźć wiele istotnych informacji. Przy pomocy poniższego przykładu wyjaśniamy, co oznaczają informacje zamieszczone na przełączniku. Warto zapoznać się z tymi oznaczeniami – nie zajmie to dużo czasu, a informacje mogą okazać się przydatne.

A. Logo firmy Marquardt

B. Nr seryjny produktu firmy Marquardt

C. Napięcie znamionowe dla prądu przemiennego (AC)

Elektryczne wartości odniesienia, tj. maksymalne dopuszczalne obciążenie elektryczne w pracy ciągłej określone dla danej serii przełączników. Większość przełączników firmy Marquardt można stosować w przypadku obciążenia oporem czynnym i obciążenia silnika. W przypadku danych technicznych dotyczących mocy referencyjnej – dane w nawiasie, np. 16 (4) A 250 V AC – wartość przed nawiasami wskazuje prąd wyłączenia, a wartości w nawiasach prąd znamionowy silnika.

G. Napięcie znamionowe dla prądu przemiennego (AC) (USA, Canada)

W przypadku przełączników zatwierdzanych przez organy kontrolne w USA (UL) i Kanadzie (CSA), posiadają one dodatkowe oznaczenia, zgodnie z normami amerykańskimi. Obciążenie silnika może być również wskazane w KM (koniach mechanicznych) zgodnie z oznaczeniem stosowanym w Ameryce Północnej. Z punktu widzenia mechaniki, jeden koń mechaniczny (1KM) równy jest sile pozwalającej na uniesienie masy 33 000 funtów na wysokość 1 stopy w ciągu 1 minuty (czyli 33 000ft-lb/min). Jeden koń mechaniczny (1 KM) jest równy 746 W mocy elektrycznej.

Silnik prądu przemiennego pobiera sześć do ośmiu razy więcej energii podczas rozruchu niż podczas pracy ciągłej. Jeśli podana jest moc znamionowa, oznacza to, że przełącznik nadaje się do użycia przy obciążeniach silnika równych danej mocy znamionowej. Jeżeli moc znamionowa nie została podana, przełączniki są testowane na obciążenia indukcyjne/obciążenia bez mocy przy 75% współczynnika mocy.

I. Początkowy prąd rozruchowy

Krótkie pojemnościowe wartości szczytowe prądu występują głównie podczas przełączania urządzeń z zasilaczem (np. komputerów, drukarek, faksów, itp.). Czas trwania takich prądów wynosi typowo < 10 ms. Warunki testowe za pomocą specjalnego układu testującego zostały zdefiniowane w normie EN 61058-1 lub IEC 61058-1. Wartości możliwych pojemnościowych początkowych prądów rozruchowych są dostępne dla większości naszych przełączników przeznaczonych do stosowania w urządzeniach. Posiadają one oznaczenia dla prądu trwałego i maksymalnego początkowego prądu rozruchowego, jak również oznaczenie napięcia, np. 5/100 A 250 V AC. Wskazanie dla indukcyjnego prądu rozruchowego to 6-krotna wartość określona dla prądu silnika opisana w nawiasie (np. 24 A przy 12(4) A). Przykładem wysokiego początkowego prądu rozruchowego jest żarówka, która podczas pierwszego włączenia może pobierać do 20 razy więcej energii niż wynosi jej znamionowy prąd pracy.

Napięcie znamionowe dla prądu stałego (AC)
Ponieważ zakres nominalny obciążeń prądu stałego jest bardzo szeroki oraz w bardzo dużym stopniu zależy od zastosowania, wartości znamionowe dla prądu stałego w przypadku większości serii nie są podawane. Co do zasady można przyjąć, że dla niskich prądów podane wartości dla prądu przemiennego (AC) odpowiadają wartościom dla prądu stałego przy skróceniu okresu trwałości do około jednej trzeciej. Ta „zasada” określa najwyższą wartość natężenia, dla którego przełącznik powinien pracować zadowalająco do napięcia 30 V DC. Na przykład przełącznik obliczony na 10A 250VAC prawdopodobnie będzie pracował zadowalająco przy 10A do napięcia 30 VDC.

W przypadku serii, które podają dane techniczne dla napięcia stałego, podany prąd zawsze odnosi się do obciążenia oporem czynnym. Jeżeli dostępne są obciążenia indukcyjne lub pojemnościowe, rozwiązanie musi być sprawdzone poprzez test z obciążeniem pierwotnym.

D. Atesty

Niemal wszystkie przełączniki Marquardt zostały sprawdzone zgodnie z normą EN 61058-1 lub IEC 61058-1 oraz (o ile nie podano inaczej) są przeznaczone do warunków użytkowych określonych w wymienionych normach. Posiadają one ujednolicone europejskie oznaczenie ENEC. Atesty w USA i Kanadzie są przyznawane zgodnie z normą UL 61058.
Oznaczenia:
ENEC – Europa (https://www.enec.com/members.php?s=2)
UL – USA
CSA – Kanada

Różne przełączniki z oferty produktów Marquardt są zgodne z normą IEC/EN 60335-1:2001/2002, rozdział 30, dotyczącą elektrycznego sprzętu do użytku domowego i podobnego. W danych technicznych, na rysunkach oraz na etykiecie umieszczanej na najmniejszym opakowaniu, przełączniki te opisywane są symbolem „G”. Wykorzystywane materiały są zgodne z wymaganymi przez normę wartościami dla badania współczynnika palności materiałów rozżarzonym drutem (GWFI) oraz badania temperatury zapalenia materiałów rozżarzonym drutem (GWIT).

E. Częstotliwość przełączania

W przypadku przełączników, których oczekiwana roczna ilość wzbudzeń wynosi ponad 2 000 razy, jednostka testująca wyznacza okres trwałości elektrycznej wynoszący > 50 000 cykli przełączania. Większość przełączników Marquardt spełnia te wymagania i posiada oznaczenie 5E4 (50 000 cykli przełączania) jako dodatkową informację w danych znamionowych. Przełączniki bez podanych danych technicznych dotyczących cykli przełączania posiadają wyznaczoną częstotliwość przełączania wynoszącą 10 000 cykli. Dane te odnoszą się do typowych obciążeń opisanych w normie IEC61058-1.

Trwałość
Trwałość mechaniczna to liczba możliwych cykli przełączania bez przyłożonego obciążenia elektrycznego na stykach, natomiast trwałość elektryczna jest określana z uwzględnieniem dopuszczalnej znamionowej mocy elektrycznej przyłożonej do styków. Im niższe jest obciążenie elektryczne, tym bliższy jest okres trwałości elektrycznej do trwałości mechanicznej podczas użytkowania przełącznika w urządzeniu.

F. Temperatura otoczenia 

Oznaczenie dopuszczalnej temperatury otoczenia np. T 85 oznacza, że przełącznik można użytkować w maksymalnej temperaturze otoczenia 85°C według kryteriów testowych europejskich norm bezpieczeństwa (EN 61058 i IEC 61058-1). Oznaczenie T85/55 wskazuje, że strona zacisków przełącznika jest przystosowana do pracy w temperaturze otoczenia do 85°C, natomiast strona włączająca (np. przycisk) jest przystosowana do pracy w temperaturze pokojowej 55°C zgodnie w wymaganiami normy. Użytkowanie przełączników poza dopuszczalnymi zakresami temperatur oraz w bardzo wilgotnym lub korozyjnym środowisku może osłabić ich funkcjonowanie. W przypadku przełączników zgodnych z normą UL, temperatura otoczenia jest określana za pomocą wskaźnika RTI (Wskaźnik Temperaturowy Względny) zastosowanych materiałów. W większości przypadków, dopuszczalna temperatura otoczenia dla poliamidów wynosi 65°C.

H. Oznaczenia wg normy UL: R87

Odległość styków
Większość przełączników Marquardt do stosowania w urządzeniach oraz niektóre łączniki migowe posiadają odległość styków umożliwiającą pełne rozłączenie od sieci elektrycznej. W większości przypadków odległość otwarcia wynosi powyżej 3 mm. Przełączniki, które nie nadają się do pełnego rozłączenia są oznaczone symbolem μ. Norma IEC 61058-1 dotycząca przełączników wymaga odległości styków > 1,5 mm, norma EN60335 dotycząca elektrycznego sprzętu do użytku domowego i podobnego wymaga odległości styków < 3 mm w zależności od zastosowania, w celu uzyskania pełnego rozłączenie od sieci elektrycznej. W przypadku przełączników z odległością styków wynoszącą < 3 mm, jednostki testujące przeważnie przyjmują odłączenie wtyczki lub zastosowanie urządzenia rozłączającego jako rozłączenie od sieci elektrycznej.
µ = zatwierdzone mikro-otwarcie (<3mm).

Jeżeli odstęp powietrzny pomiędzy stykami przełącznika jest mniejszy niż 3mm w położeniu otwartym, możliwe jest zatwierdzenie mikrootwarcia (µ). Oznaczenie to wskazuje, że przełącznik posiada ogólne zatwierdzenie użytkowe z zastrzeżeniem, że inne urządzenie, takie jak przewód z wtykiem, musi zapewnić dodatkowy sposób rozłączania od głównego źródła zasilania.

W ofercie posiadamy około 50 różnych produktów firmy Marquardt, z których można odczytać poszczególne wartości.  W przypadku problemów z rozszyfrowaniem oznaczeń na przełączniku kołyskowym (lub na innym produkcie) oferowanym przez SOS electronic, skontaktuj się z nami.

Wyślij wiadomość na adres info@soselectronic.pl. Jeżeli nie otrzymamy od Ciebie żadnej wiadomości będzie to oznaczało, że wiesz już wszystko :)