Pliki cookie pomagają nam w świadczeniu usług. Korzystając z naszych usług, wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookie. OK Więcej informacji
4D SYSTEMS

Zaprojektowanie wydajnej grafiki i dźwięku w tak krótkim czasie?

Rozwiązanie graficzne 4D Systems są przykładem tego, że wydajny interfejs graficzny niekoniecznie musi być związany z dużymi kosztami i długim okresem na jego opracowanie. Daj swoim aplikacjom 4. wymiar!

Australijska spółka 4D Systems, której produkty wprowadziliśmy do naszej oferty, specjalizuje się w rozwiązaniach graficznych, które są przyjazne dla użytkowników i wymagają małego wysiłku projekcyjnego dla osiągnięcia bardzo dobrych wyników.

Podstawą rozwiązań graficznych 4D systems są dwa wydajne układy - Goldelox oraz Picaso. Układy zawierają procesor graficzny, pamięć oraz złącze dla powszechnych ekranów LCD i OLED. W zależności od typu, umożliwiają również współpracę z ekranem dotykowym. Układy graficzne, oraz wyposażone w nie moduły, stanowią wydajną i przyjazną dla użytkownika platformę dla stworzenia interfejsu graficznego do szerokiej gamy urządzeń.
Cechą wspólną obydwu układów jest, że można je skonfigurować w trybie podporządkowanego układu graficznego ze złączem szeregowym – SGC (slave graphics controller) – dla współpracy z nadrzędnym mikrokontolerem, lub w trybie samodzielnego układu graficznego – GFX (stand alone host graphics controller). Taka zmiana funkcji układu możliwa jest kiedykolwiek, poprzez proste zapisanie wolno dostępnego pliku konfiguracyjnego.

Goldelox - – to cenowo bardzo dostępny układ, wspierający wydajną grafikę, tekst, obrazki, animacje, makra i inne. Można go zastosować z prostym złączem szeregowym – do współpracy z mikrokontrolerem (wersja SGC) lub jako samodzielny wydajny procesor graficzny (wersja GFX). Potrafi współpracować z wieloma powszechnie używanymi ekranami LCD i OLED serii „80“, ze złączem 8 bitowym. Układ potrafi generować dźwięk, za pośrednictwem złącza SPI wspiera karty SD i wiele innych.

Picaso – w porównaniu z układem Goldelox jest wydajniejszy, o większych możliwościach, oraz posiada aż 16 uniwersalnych pinów wejście/wyjście (I/O). Podobnie jak Goldelox, również Picaso może być stosowany w konfiguracji SGC lub GFX. Wspiera 4-przewodowy ekran dotykowy i nadaje się do ekranów o wyższej rozdzielczości. Zawiera wsparcie HW i SW dla kart SD lub MMC, jak również kart o wielkich pojemnościach SD-HC o pojemności powyżej 4 GB, na których można umieścić oprócz samego programu również mnóstwo grafiki, obrazków, animacji i makr. Układ Picaso również posiada możliwość wydajnego generowania dźwięku.

Prawdopodobnie najważniejszą cechą obu układów 4D Systems jest fakt, że można je względnie łatwo zaprogramować we własnym języku graficznym 4DGL, podobnym do języka C lub C++. Język jest przyjazny dla użytkownika i można się go stosunkowo bardzo łatwo nauczyć. Największą zaletą języka 4DGL jest to, że program napisany w tym języku można bez problemów przenosić pomiędzy tymi układami, a zwłaszcza że można go wykorzystać do różnych ekranów.

Na podstawie procesorów Goldelox oraz Picaso zbudowane są moduły graficzne z ekranami LCD i OLED. Wyjątkowe cechy tych procesorów można w pełni wykorzystać również w przypadku tych modułów – tzn. każdy moduł można skonfigurować w trybie modułu podporządkowanego, lub samodzielnego. Podobnie jak w przypadku samych układów – ten sam program można zastosować do różnych modułów. Dla klienta znaczy to, oprócz innego, że jeżeli zdecyduje się na pewien typ modułu, a ten po pewnym czasie zostanie wycofany z produkcji, może bez problemów wykorzystać ten sam program w nowym rodzaju modułu – bez konieczności czasochłonnej i kosztownej przeróbki programu dla nowej platformy. Stanowi to zaletę również w przypadku, kiedy po pomyślnym zakończeniu projektowania urządzenia stwierdzą Państwo, że do aplikacji lepiej nadaje się inny typ ekranu, niż jaki zastosowany został w prototypie. W takiej sytuacji również niepotrzebne są zmarszczki na czole i łatwo można wykorzystać ten sam program.

Dla wsparcia projektowania spółka 4D Systems poleca do pobrania wolno dostępne programy, jak na przykład 4D-Workshop3 IDE oraz przykłady aplikacji w języku 4DGL.

W razie zainteresowania produktami 4D Systems prosimy o kontakt pod adresem info@soselectronic.pl.

Zalety / Cechy:

  • wydajne układy graficzne
  • kompletne moduły z LCD lub OLED
  • do zastosowania jako układy samodzielne lub podporządkowane
  • przyjazny dla użytkownika język programowania 4DGL
  • ten sam program można zastosować dla różnych modułów
  • szerokie wsparcie projektowania
  • doskonały stosunek cena / właściwości

Produkty uzupełniające
obrazek typ / rodzaj / opis Nr artykułu producent na magazynie Magazyn dostawcy Cena/szt. bez VAT
4D PROGRAMMING CABLE 4D SYSTEMS 4D PROGRAMMING CABLE

USB to Serial-TTL Programmer for 4D modułs

Więcej informacji: 4D-Programming-Cable...

US interfejsy

112515
S

4D SYSTEMS

na magazynie 28 szt
-

1 szt+ 86,5000 Zł

5 szt+ 86,5000 Zł

25 szt+ 82,2000 Zł

100 szt+ 82,2000 Zł

uCAM-TTL 4D SYSTEMS uCAM-TTL

Kamera 640x480 UART TTL, JPEG, 120° obiektyw

Więcej informacji: uCAM-DS-rev4.pdf

Kamery

Alternatywne komponenty:

112456
N

4D SYSTEMS

Towary wyłączone z oferty
uDRIVE-USD-G1 4D SYSTEMS uDRIVE-USD-G1

Tiny uSD Card Drive Module

Więcej informacji: uDrive-uSD-G1_datash...

US interfejsy

112457
N

4D SYSTEMS

Towary wyłączone z oferty
uLCD-32PT(SGC) 4D SYSTEMS uLCD-32PT(SGC)

4DGL Embedded TFT 3,2" 240x320 moduł TP

Więcej informacji: uLCD-32PT-SGC-DS-rev...

Moduły TFT

Alternatywne komponenty:

112454
N

4D SYSTEMS

Towary wyłączone z oferty
uVGA-II 4D SYSTEMS uVGA-II

VGA Graphics Controller Module for QVGA, VGA, SVGA

Więcej informacji: uVGA-II-SGC-DS-_rev1...

US interfejsy

Alternatywne komponenty:

112461
N

4D SYSTEMS

Towary wyłączone z oferty
uLCD-43PT 4D SYSTEMS uLCD-43PT

4DGL Embedded TFT 4,3" 480x272 moduł TP

Więcej informacji: uLCD-43_datasheet_R_...

Moduły TFT

114212
S

4D SYSTEMS

na magazynie 7 szt
-

1 szt+ 614,0000 Zł

5 szt+ 592,0000 Zł

25 szt+ 579,0000 Zł

100 szt+ 567,0000 Zł

webdesign © bart.sk

Zgłosić błąd

Zmienił byś coś? Otrzymujesz błąd? Albo masz ciekawą uwagę. Podziel się z nami, cenne uwagi na pewno zostaną nagrodzone. Wystarczy własnymi słowami opisać błąd lub wnieść uwagę oraz podać dane kontaktowe. Dziękujemy.

Dane kontaktowe