FIS

Nie daj szansy „cichemu zabójcy”

O tlenku węgla (CO) często mówi się „cichy zabójca”, ponieważ jest zdolny szybko i po cichu wywołać zatrucie u ludzi i zwierząt. Jego ofiary nawet się nie zorientują, że są w niebezpieczeństwie. Czujnik SB-500-12 firmy FIS CO lub fabrycznie skalibrowany moduł FIS3051 jest w stanie zapewnić ochronę przed niebezpiecznie wysokim stężeniem CO.

Kilka informacji o tlenku węgla
Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym i bezsmakowym, ale przy tym bardzo toksycznym gazem. W wielu krajach zatrucie tlenkiem węgla jest najczęstszą przyczyną zgonów w wyniku uduszenia. Tlenek węgla szybciej łączy się z hemoglobiną we krwi niż tlen, wytwarzając karbonylohemoglobinę (HbCO), która nie ma możliwości transportowania tlenu do tkanek organizmu. Stężenie już na poziomie 667 ppm może spowodować przemianę do 50% hemoglobiny we krwi w karbonylohemoglobinę. Jej obecność w ilości 50% może doprowadzić do ataku padaczki, śpiączki i zgonu. W Stanach Zjednoczonych Administracja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy ograniczyła długotrwałe narażenie CO w miejscu pracy do poziomu nieprzekraczającego 50 ppm. [Źródło: Wikipedia] Stężenie CO mierzy się w częściach na milion (ppm) lub mg/m3 (mg CO w 1 m3 powietrza), przy czym 1 mg/m3 = 0,873 ppm.

Poniższe zestawienie przedstawia niektóre skutki dla zdrowia w przypadku długotrwałego narażenia na różne stężenia CO oraz wartości graniczne zalecane przez Światową Organizację Zdrowia i Komisję Europejską.

• 8,73 ppm (10 mg/m3) – Maksymalny średni poziom CO w ciągu 8 godzin dopuszczalny przez Światową Organizację Zdrowia i Komisję Europejską.
• 26,19 ppm (30 mg/m3) – Maksymalny średni poziom CO w ciągu 1 godziny dopuszczalny przez Światową Organizację Zdrowia.
• 100 ppm – Lekki ból głowy po 1-2 godz.
• 200 ppm – Zawroty głowy, nudności, zmęczenie, ból głowy po 2-3 godzinach narażenia.
• 400 ppm – Ból głowy i nudności po 1-2 godzinach narażenia. Zagrożenie życia po 3 godzinach.
• 800 ppm – Ból głowy, nudności i zawroty po 45 minutach. Zapaść i utrata przytomności po 1 godzinie narażenia. Zgon po 2-3 godzinach.
Typowe źródła CO
Tlenek węgla powstaje na skutek niedopalenia paliw opartych na węglu pierwiastkowym, np. drewna, węgla kamiennego, ropy, kerosenu, benzyny, oleju napędowego, gazu ziemnego czy propanu. Typowe źródła emisji CO to: pojazdy, prądnice przenośne, narzędzia spalinowe (np. piła łańcuchowa, kosiarka), ogniska i wybuchy, grzejniki na gaz ziemny, paleniska, kotły, proces spawania, palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera 4–6% tlenku węgla (40 000 – 60 000 ppm). Tlenek węgla ulega rozpuszczeniu w jamie ustnej i górnych drogach oddechowych, ale do płuc nadal trafia znacząca jego ilość, choć jest to tylko ok. 400 ppm.

W jaki sposób wykryć CO?
SB-500-12 to półprzewodnikowy czujnik CO. Czujnik posiada element czujnikowy w postaci niewielkiego koralika z ditlenku cyny (0,3x0,5 mm), który charakteryzuje się okresową zmianą temperatury. W obecności CO rezystancja elementu czujnikowego maleje. Platynowy zwój służy jako grzejny element czujnikowy. Rozgrzanie zwiniętego elementu czujnikowego wymaga jedynie napięcia 0,9 V / 5 s i 0,2 V / 20 s, co odpowiada typowemu średniemu poborowi mocy zaledwie 25 mW. Czujnik pracuje przy zakresie stężenia CO od 30 to 600 ppm. Zakres ten jest optymalny dla pracy detektorów gazów.

Sam czujnik nie jest skalibrowany. Jego rezystancja wynosi od 4,5 do 40 kΩ przy 1000 ppm CO. Za kalibrację urządzenia odpowiada producent.

W ofercie FIS dostępny jest także model FIS3051-00NC – fabrycznie skalibrowany moduł z wbudowaną kompensacją temperatury i wilgotności. Posiada układ scalony CMOS 5 V i wyjście alarmowe typu kolektor otwarty. Wyjście jest aktywne, jeśli stężenie CO > 300 ppm. Standardowo wartość progową ustala producent. Na życzenie wartość ta może zostać ustawiona zgodnie z wymaganiami klienta.

Więcej informacji o produktach można znaleźć na stronie producenta FIS lub kontaktując się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej fis@soselectronic.com.

Nie przegap te artykuły!

Czy spodobały Ci się nasze artykuły? Nie przegap żadnego! Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i chętnie sami Ci je dostarczymy.


Produkty uzupełniające

SB-500-12 FIS

na magazynie 16 szt

SB-500-12

Czujniki gazu

Czujnik gazu tlenku węgla (CO) 30-600ppm

Nr artykułu: 228008
Pozycja magazynowa

FIS

FIS3051-00NC FIS

na magazynie 10 szt

FIS3051-00NC

Czujniki gazu

Moduł czujnika gazu tlenku węgla (CO)

Nr artykułu: 227951
Wyprzedaż

FIS

Alternatywne komponenty: FIS3051-00NC-03

Zgłosić błąd

Zmienił byś coś? Otrzymujesz błąd? Albo masz ciekawą uwagę. Podziel się z nami, cenne uwagi na pewno zostaną nagrodzone. Wystarczy własnymi słowami opisać błąd lub wnieść uwagę oraz podać dane kontaktowe. Dziękujemy.

Dane kontaktowe

Pliki cookie pomagają nam w świadczeniu usług. Korzystając z naszych usług, wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookie.
OK Więcej informacji