Często istnieje potrzeba wykonania pomiaru w skrzynce rozdzielczej, ale jednocześnie należy mieć możliwość poruszania się, np. aby dojść do elementów sterowniczych. Do takich właśnie zadań stworzono multimetr FLUKE 233, który posiada wyjmowany wyświetlacz i obsługuje transmisję bezprzewodową.

Przyrządy pomiarowe FLUKE uznaje się za jedne z najlepszych i można je znaleźć niemal wszędzie. Mogą to być proste przyrządy pomiarowe, np. w urządzeniach gospodarstwa domowego, czy skomplikowany sprzęt laboratoryjny. Specjaliści polegający na wysokiej jakości, dokładnym sprzęcie podczas codziennych napraw maszyn i urządzeń także cenią sobie ich cechy.

Takim właśnie urządzeniem jest multimetr Fluke 233. Na pierwszy rzut oka Fluke 233 jest typowym przyrządem pomiarowym, ale gdy przyjrzeć się dokładniej, widać wyjmowany wyświetlacz, co stanowi jego największą zaletę. Wyświetlacz łączy się z bazą bezprzewodowo na odległość do 10 m (w praktyce może to być większa odległość w sprzyjających warunkach). Dzięki temu wynik pomiaru można mieć pod ręką, bez konieczności przebywania w miejscu wykonywania pomiaru. Takie rozwiązanie może być przydatne podczas naprawy większych maszyn, np. gdy trzeba je uruchomić w trakcie pomiaru, ale elementy sterownicze znajdują się w innym miejscu. Z pewnością każdy technik znalazł się w sytuacji, w której takie urządzenie byłoby pomocne.

Wyjmowany wyświetlacz posiada także kilka przydatnych przycisków. Bardzo często wykorzystywaną funkcją jest zatrzymanie wartości chwilowej na wyświetlaczu. Funkcję można włączyć używając przycisku HOLD. Za pomocą przycisków można wyświetlić maksymalną, minimalną lub średnią wartość zmierzoną, ustawić zakres pomiarowy i, co istotne, włączyć podświetlenie wyświetlacza - tę funkcję łatwo docenić w warunkach słabej widoczności.

Kolejną ważną cechą urządzenia jest obsługa pomiaru rzeczywistej wartości skutecznej. Dzięki tej funkcji pomiar rzeczywistej wartość skutecznej może odbywać się niezależnie od przebiegu mierzonej wielkości. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się podczas pomiaru prądów lub napięć w silnikach sterowanych przez przetwornice częstotliwości, gdzie wynik pomiaru konwencjonalnym multimetrem byłby obarczony dużym błędem. Jest to oczywiście tylko jeden z przykładów zastosowania. Pomiar rzeczywistej wartości użytecznej zapewnia dokładny pomiar wszystkich sygnałów o przebiegu innym niż sinusoidalny.

Przyrząd oczywiście umożliwia pomiar napięcia prądu przemiennego/stałego, rezystancji, pojemności, temperatury (dzięki czujnikowi w zestawie), częstotliwości, prądu przemiennego i stałego, jest ponadto wyposażony w tester diod i ciągłości toru. Typ pomiaru ustawia się za pomocą obrotowego przełącznika podobnie jak w każdym innym multimetrze, ale z możliwością automatycznej lub ręcznej regulacji zakresu pomiarowego. Ręczne ustawianie zakresu umożliwia wygodny odczyt wartości, ponieważ zakresy nie zostają przełączone do momentu, aż wskazanie wartości będzie stabilne. W ten sposób można wyeliminować błąd odczytu wartości mierzonej i jednocześnie przyspieszyć sam pomiar.

Biorąc pod uwagę budowę elementów mechanicznych, jak zwykle w przypadku tej marki jest ona solidna, dlatego drobne wypadki przy pracy (np. upadek urządzenia ze stołu) nie będą problemem. Ponadto dzięki gumowanej powierzchni multimetr nie wyślizguje się z dłoni. Podczas różnych pomiarów można docenić także duży wybór wyposażenia dodatkowego, jak zawiasy magnetyczne ToolPak oraz wiele różnych końcówek i zacisków pomiarowych.

Wyświetlacz i baza są zasilane bateriami AA. W przypadku wyświetlacza i bazy potrzebne są odpowiednio dwie i trzy baterie. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych narzędzi z wymienialnymi bateriami, nie ma potrzeby demontażu urządzenia, więc śrubokręt nie będzie potrzebny (przecież i tak nigdy nie jest w zasięgu ręki).

Miernik FLUKE 233 możemy polecić wszystkim osobom, które poszukują prostego w obsłudze, wysokiej jakości urządzenia pomiarowego.

Jeśli jesteś zainteresowany innymi produktami FLUKE, lub potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z nami pod adresem info@soselectronic.pl