Nieczęsto zdarza się promować diody LED o stosunkowo niskiej (na pierwszy rzut oka) jasności, gdy ich światło ma niezwykłą fioletową barwę - prawie niewidzialną, a ponadto są stosunkowo drogie. Dlaczego więc są one tak interesujące? Zapewne domyślacie się już odpowiedzi - ich główne widmo światła leży w niewidzialnym obszarze promieniowania UV.

Istnieje wiele zastosowań światła UV. Wspomnijmy chociażby wykrywanie fałszywych banknotów, utwardzanie materiałów wrażliwych na promienie UV, sprawdzanie użytych materiałów (np. lakierów bezbarwnych za pomocą znacznika UV), itp.

Firma Kingbright wprowadza na rynek dwie serie diod UV w obudowach SMT:

KTS-2012 - diody LED małej mocy o maksymalnej wartości prądu przewodzenia 30 mA w obudowie SMT o wymiarach 2,0x1,2 mm.

KTDS-3534 - diody LED dużej mocy o maksymalnej wartości prądu przewodzenia 500 mA (około 1,7W) w obudowie SMT o wymiarach 3,5x3,4 mm

Obie serie są dostępne w kilku wariantach w zależności od długości fali dominującej - 365, 375, 385, 395 i 405 nm. Emitowane widmo światła jest stosunkowo wąskie - jego szerokość wynosi w przybliżeniu zaledwie 10 nm dla 50% zaniku światła. Dlatego stanowią one autentyczne źródło światła UV, a nie tylko źródło niebieskiego światła z niewielkim ułamkiem światła UV.

Większa energia fotonów UV wymaga wyższego napięcia przewodzenia diody niż ma to miejsce w przypadku białych diod LED (które są w zasadzie niebieskimi diodami LED z konwersją do widma bieli). Wynosi ono około 3,4 do maksymalnie 3,9 V.

Sugerowana cena opisywanych diod UV wynosi w przybliżeniu od 0,50 do 7 euro za sztukę, w zależności od długości dominującej fali; wersje 365 nm są najdroższe. Na życzenie możemy dostarczyć próbki dla potrzeb projektów rozwojowych, jak również na potrzeby produkcji.

Więcej informacji na temat nowej serii diod LED lub innych produktów KINGBRIGHT można uzyskać wysyłając zapytanie na adres info@soselectronic.pl