UTP, FTP, S/FTP? Przyda się małe odświeżenie wiadomości.

Masz wątpliwości, czy używasz właściwych akronimów nazywając najpopularniejsze skrętki do połączenia z siecią Ethernet? UTP vs FTP, STP vs FTP. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między poszczególnymi typami skrętek.

Artykuł archiwalny opublikowany 27.12.2018. Niektóre informacje mogą być już nieaktualne i niezgodne ze stanem faktycznym. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt.

UTP, FTP, S/FTP? Przyda się małe odświeżenie wiadomości.
Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, jak istotnym wynalazkiem okazał się być Internet. Jednak 20-30 lat temu osoby, które nazwały go „przełomowym”, stanowiły mniejszość. Niewiele osób spodziewało się, że ta technologia będzie miała aż tak olbrzymi wpływ na przemysł i użytkowników prywatnych.

Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, jak istotnym wynalazkiem okazał się być Internet. Jednak 20-30 lat temu osoby, które nazwały go „przełomowym”, stanowiły mniejszość. Niewiele osób spodziewało się, że ta technologia będzie miała aż tak olbrzymi wpływ na przemysł i użytkowników prywatnych.

W przypadku zastosowań przemysłowych, rozwijająca się obecnie technologia Ethernetu jednoparowego (ang. Single Pair Ethernet – SPE) oferuje jeszcze więcej korzyści. Wynika to przede wszystkim z uproszczenia procesu instalacji oraz znacznej oszczędności miejsca i kosztów okablowania.

Pomimo wzrostu popularności technologii bezprzewodowych, instalacje przewodowe mają swoje zalety – to głównie z nich korzysta się podczas przesyłu danych, szczególnie w sektorze przemysłowym.


Konstrukcja kabli teleinformatycznych może być wykonana zarówno z kabli jednożyłowych, jak i skręcanych. Kable jednożyłowe nadają się szczególnie do instalacji montowanych na stałe. Przewody o konstrukcji skrętki są znacznie bardziej elastyczne i nadają się szczególnie do instalacji wymagających giętkości kabli, w kablach krosowych, itp.

Z Internetem mamy do czynienia zarówno w pracy jak i w domu, więc chyba każdy z nas słyszał takie określenia jak przewody UTP lub FTP. Zdarza się jednak, że używamy tego samego akronimu do określenia różnego rodzaju kabli – zarówno w artykułach i blogach jak i podczas codziennych rozmów.

Omówmy więc znaczenie nazw i różnice między poszczególnymi kablami zgodnie z definicją zawartą w normie ISO/IEC 11801:200. Z całą pewnością każdemu z nas przyda się wyjaśnienie kilku spraw związanych z nomenklaturą oraz przekazanie odpowiednich informacji w postaci czytelnej tabeli.

UTP, FTP, S/FTP? Przyda się małe odświeżenie wiadomości.


U/UTP (skrętka nieekranowana)

Kabel bez ekranowania (nieekranowana – ang. Unscreened – U), wyłącznie ze skręconymi parami przewodów (ang. Twisted Pair – TP).

Jest to zwykły nieekranowany kabel zwany skrętką UTP, czyli najprostsza wersja skrętki komputerowej. Jego wadą jest oczywiście mniejsza odporność na zakłócenia zewnętrzne, a także większe promieniowanie własne do otoczenia. Ta wersja kabla nadal spełnia swoje zadanie w przypadku wielu zastosowań, jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa w nowych instalacjach lepszym wyborem będzie zastosowanie kabli wyposażonych w ekranowanie. Co więcej, różnica w cenie między U/UTP a F/UTP jest dziś niewielka.


F/UTP (FTP) 

Kabel całkowicie ekranowany folią przewodzącą (ang. Foil – F) z nieekranowanymi parami przewodów (UTP) (każda para). Ten kabel jest bardzo podobny do podstawowego kabla UTP, ale pod główną powłoką wykonaną z tworzywa sztucznego umieszczona jest warstwa w folii, głównie aluminiowej.


Ten rodzaj kabla często nazywa się skrętką FTP. Kable te są powszechnie stosowane w aplikacjach 10GBaseT. Jeżeli porównamy FTP vs UTP, zdecydowanie korzystniej wypada rozwiązanie F/UTP (czyli FTP), ponieważ kabel U/UTP nie posiada ekranowania. Jak już wspomnieliśmy, oba modele niewiele różnią się od siebie ceną. Dlatego też, jeśli nie potrzebujesz wielu kilometrów kabli, skrętka F/UTP (FTP) będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Chociaż podstawową funkcją folii jest jej funkcjonalność elektryczna, tj. ekranowanie, jej dodatkową zaletą jest fakt, że dzięki niej kabel jest nieco bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.


S/UTP

Kabel ekranowany całościowo siatką z nieekranowanymi parami przewodów (UTP).

Kabel ten jest czasami określany jako skrętka STP, ale należy pamiętać, że ten skrót czasami odnosi się do kabla o odmiennej konstrukcji, który został opisany poniżej. Dlatego należy zawsze upewnić się, czy kabel posiada ekranowanie całościowe oraz czy poszczególne pary przewodów posiadają własne ekranowanie, w zależności od naszych potrzeb. Kable ekranowane w oplocie są zazwyczaj bardziej elastyczne niż kable F/UTP, dlatego lepiej sprawdzają się w przypadku zastosowań elastycznych.

SF/UTP

Kabel z podwójnym ekranowaniem – ekranowany całościowo siatką (ang. Shield – S) i folią (F) z nieekranowanymi parami przewodów (UTP) (każda para).

Kabel ten jest również czasami nazywany kablem STP. Przewód tego rodzaju posiada podwójne ekranowanie – siatkę i folię – i bardzo skutecznie eliminuje zakłócenia (ang. EMI) na wejściu lub wyjściu z kabla.

Porównując kable STP i FTP, te które w nazwie mają literę „S” posiadają siatkę (cienkie druciki), natomiast kable z literą „F” posiadają ekranowanie w postaci folii. Dlatego też kable SF/UTP bardzo często umieszczane są w kategorii 6, często oznaczanej jako Cat.6.

UTP, FTP, S/FTP? Przyda się małe odświeżenie wiadomości.

S/FTP

Kabel ekranowany całościowo siatką z ekranowanymi parami przewodów (FTP). Kabel pod osłoną jest ekranowany całościowo siatką, a każda para przewodów jest dodatkowo ekranowana folią. Dodatkowa folia na poszczególnych parach ma na celu zmniejszenie przesłuchów między nimi. Kable S/FTP bardzo często są klasyfikowane do kategorii 7 (Cat.7), jak również do kategorii wysoko giętkich kabli przemysłowych.SF/FTP

Kabel ten posiada podwójne ekranowanie całościowe, tzn. całościowe ekranowanie siatką (S) i folią (F) wraz z ekranowanymi parami przewodów (FTP) (każda para). Pod względem eliminacji zakłóceń (EMI) i wielu innych cech jest to najbardziej zaawansowana pod względem elektrycznym wersja kabla. Jest to jeden z powodów, dla których ten produkt otrzymał od nas 5 gwiazdek (patrz: tabela poniżej).F/FTP

Kabel ekranowany całościowo folią (F) ze skrętkami ekranowanymi parami przewodów (FTP). Podobnie jak kable F/UTP, te ekranowane kable są często wykorzystywane w zastosowaniach opartych na technologii 10GBaseT. Kabel F/FTP jest tańszy w produkcji niż S/FTP, ale jest zazwyczaj mniej elastyczny, dlatego nadaje się głównie do instalacji montowanych na stałe.U/FTP

Kabel nieekranowany całościowo (U), ale z parami przewodów ekranowanymi folią (FTP). Ten typ kabla jest również powszechnie wykorzystywany w aplikacjach 10GBaseT. Na pierwszy rzut oka nazwa U/FTP jest bardzo podobna do F/UTP, ale w rzeczywistości kable U/FTP są znacznie wyższej jakości niż kable F/UTP, ponieważ dzięki ekranowaniu par przewodów zminimalizowane zostają przesłuchy. Jednocześnie kabel U/FTP jest zazwyczaj bardziej elastyczny niż F/UTP.

Dużą zaletą kabli, której pary przewodów są indywidualnie ekranowane jest znacznie mniejsza różnica opóźnienia. Jest to szczególnie ważne w systemach, które wykorzystują wiele skrętek do jednoczesnego przesyłania danych.

Do ekranowania prawie zawsze wykorzystuje się cienki drucik, tzw. żyłę uziemiającą, który ułatwia montaż kabla, jeśli stosujemy zaciski ekranowane RF45.

Przegląd podstawowych różnic w nomenklaturze kabli do przesyłu danych:


UTP, FTP, S/FTP? Przyda się małe odświeżenie wiadomości.

Porównanie nazewnictwa: Ekranowanie całościowe/ekranowanie par przewodów U (nieekranowany), F (folia), S (ekranowanie siatką z cienkich drucików) Właściwości eliminowania zakłóceń (EMI): 1 (*) – najgorsze właściwości, 5 (*****) – najlepsze właściwościETHERNET JEDNOPAROWY (SPE)

UTP, FTP, S/FTP? Przyda się małe odświeżenie wiadomości.
Najnowszym trendem w branży jest Ethernet wykorzystujący tylko jedną parę przewodów, stąd nazwa „Single Pair Ethernet” (SPE), czyli Ethernet jednoparowy. Kable do SPE zostały opisane w normach IEC 61156-11/-12/-13 i -14. Te cztery nowe standardy dla kabli SPE określają zalecenia zarówno w przypadku instalacji montowanych na stałe, jak i takich wymagających elastycznego podłączenia przewodów. 

Technologia SPE umożliwia między innymi konstruowanie urządzeń lub komponentów niezbędnych do ustanowienia komunikacji typu end-to-end opartej na sieci Ethernet, a tym samym realizację często przywoływanego hasła „od czujnika do chmury”.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie ilości kabli i oszczędność miejsca, jak również zmniejszenie ciężaru danego urządzenia aż do 60%. W przypadku SPE najczęściej stosowanym obecnie kablem jest skrętka S/FTP. Oferta kabli dla tego obszaru z każdym dniem staje się coraz obszerniejsza i przewiduje się, że w przyszłości ten rodzaj połączenia będzie najczęściej stosowany – zwłaszcza w przypadku zastosowań przemysłowych – ze względu na oszczędności, jakie gwarantuje.


Najpoužívanější F/UTP kábel Belden

Teraz, gdy wiesz, jaka jest różnica między FTP i UTP, możesz łatwo domyślić się, jakie funkcjonalności kryją się pod nazwą kabla F33 UTP 1633E Cat5E, który jest dostępny w naszej stałej ofercie magazynowej. Jest to najpopularniejszy model kabla marki Belden, który świetnie sprawdzi się w przypadku wszelkich instalacji wewnątrz budynków.

UTP, FTP, S/FTP? Przyda się małe odświeżenie wiadomości.
Posiada przewody jednożyłowe o średnicy 0,51 mm (AWG24) z ekranem z folii aluminiowej (+ żyła uziemiająca AWG26).Kabel spełnia wszystkie obowiązujące normy i dzięki średnicy zewnętrznej 6,0 mm może być stosowany z większością złączy RJ45.

Karta techniczna produktu dostępna jest na naszej stronie internetowej i zawiera wszystkie informacje niezbędne do prawidłowego użytkowania kabla, wraz z parametrami (które nie zawsze są podawane przez producentów kabli). Przy maksymalnym napięciu 72 V i prądzie stałym 1,5 A oraz temperaturze 25 °C kabel F/UTP 1633E Cat5E nadaje się również do zastosowań typu PoE (ang. Power over Ethernet).

Jeśli jesteś zainteresowany innymi produktami firmy Belden lub chciałbyś zasięgnąć porady, skontaktuj się z nami pod adresem info@soselectronic.pl

Zalety/cechy kabla typu 1633E:

 • markowy kabel Cat5E renomowanego producenta – Belden
 • zgodność ze wszystkimi powszechnie stosowanymi normami
 • szczegółowa karta katalogowa z parametrami, które nie są podawane w przypadku kabli „no-name”
 • możliwość stosowania w ramach technologii przesyłu energii elektrycznej PoE
 • zakres temperatury pracy: -30 + 60 °C

Nie przegap tych artykułów!

Czy spodobały Ci się nasze artykuły? Nie przegap żadnego! Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i chętnie sami Ci je dostarczymy.

Pokrewne artykuły

Główne produkty


1633E F/UTP CAT5e (1633E.00305) BELDEN  
1633E F/UTP CAT5e (1633E.00305)

Kabel F / UTP 4xTwistedPair-wire CAT5e AWG24/1

Kable do sieci CAT

Nr. Zamówienie: 237459
Producent: BELDEN
na magazynie 0 szt
305 szt+
2,58 Zł
Zamawiam:
 • Włożyć do koszyka
 • Wyślij zapytanie
 • Dodać do ulubionych
 • Obserwować
 • Dodaj produkt do porównania

Produkty uzupełniające


937-SP-3088 BEL STEWART  
937-SP-3088

Wtyk RJ45 8P8C na przewód linka IDC

Złącza telefoniczne RJ / Western Modular

Nr. Zamówienie: 211602
Producent: BEL STEWART
na magazynie 2155 szt
10 szt+
20 szt+
50 szt+
200 szt+
1400 szt+
1,2900 Zł
1,2500 Zł
1,1500 Zł
1,0600 Zł
0,9700 Zł
Zamawiam:
 • Włożyć do koszyka
 • Wyślij zapytanie
 • Dodać do ulubionych
 • Obserwować
 • Dodaj produkt do porównania

NE8MX NEUTRIK  
NE8MX

Wtyk etherCON RJ45 8P8C Cat5 na przewód, metalowe

Złącza telefoniczne RJ / Western Modular

Nr. Zamówienie: 324097
Producent: NEUTRIK
na magazynie 3 szt
1 szt+
2 szt+
20 szt+
80 szt+
21,50 Zł
20,90 Zł
17,80 Zł
16,70 Zł
Zamawiam:
 • Włożyć do koszyka
 • Wyślij zapytanie
 • Dodać do ulubionych
 • Obserwować
 • Dodaj produkt do porównania

TZB 403 (RJ-45) VARIOUS  
TZB 403 (RJ-45)

Wtyk RJ45 8P8C na przewód IDC

Złącza telefoniczne RJ / Western Modular

Nr. Zamówienie: 29045
Producent: VARIOUS
na magazynie 6900 szt
20 szt+
40 szt+
200 szt+
1000 szt+
7000 szt+
0,4050 Zł
0,2770 Zł
0,2450 Zł
0,2240 Zł
0,2010 Zł
Zamawiam:
 • Włożyć do koszyka
 • Wyślij zapytanie
 • Dodać do ulubionych
 • Obserwować
 • Dodaj produkt do porównania

TZB510 (TM11AP-88P) HIROSE  
TZB510 (TM11AP-88P)

Wtyk RJ45 8P8C na przewód IDC ekranowane

Złącza telefoniczne RJ / Western Modular

Nr. Zamówienie: 38410
Producent: HIROSE
na magazynie 0 szt
(20.08.2021: 3000 szt)
2 szt+
4 szt+
20 szt+
100 szt+
400 szt+
4,62 Zł
4,45 Zł
3,96 Zł
3,64 Zł
3,33 Zł
Zamawiam:
 • Włożyć do koszyka
 • Wyślij zapytanie
 • Dodać do ulubionych
 • Obserwować
 • Dodaj produkt do porównania

TZB 507 BK VARIOUS  
TZB 507 BK

Osłona złącza modularnego RJ45 czarny

Złącza telefoniczne RJ / Western Modular

Nr. Zamówienie: 55020
Producent: VARIOUS
na magazynie 280 szt
20 szt+
40 szt+
320 szt+
1260 szt+
0,4710 Zł
0,4470 Zł
0,3770 Zł
0,3310 Zł
Zamawiam:
 • Włożyć do koszyka
 • Wyślij zapytanie
 • Dodać do ulubionych
 • Obserwować
 • Dodaj produkt do porównania

TZB 507 BU VARIOUS  
TZB 507 BU

Osłona złącza modularnego RJ45, niebieski

Złącza telefoniczne RJ / Western Modular

Nr. Zamówienie: 55019
Producent: VARIOUS
na magazynie 130 szt
20 szt+
40 szt+
200 szt+
1000 szt+
6000 szt+
0,4050 Zł
0,3260 Zł
0,2900 Zł
0,2660 Zł
0,2390 Zł
Zamawiam:
 • Włożyć do koszyka
 • Wyślij zapytanie
 • Dodać do ulubionych
 • Obserwować
 • Dodaj produkt do porównania

TZB 507 GN VARIOUS  
TZB 507 GN

Osłona złącza modularnego RJ45, zielony

Złącza telefoniczne RJ / Western Modular

Nr. Zamówienie: 55022
Producent: VARIOUS
na magazynie 420 szt
20 szt+
40 szt+
280 szt+
1390 szt+
5560 szt+
0,4050 Zł
0,3250 Zł
0,2850 Zł
0,2620 Zł
0,2390 Zł
Zamawiam:
 • Włożyć do koszyka
 • Wyślij zapytanie
 • Dodać do ulubionych
 • Obserwować
 • Dodaj produkt do porównania

TZB 507 GY VARIOUS  
TZB 507 GY

Osłona złącza modularnego RJ45, szary

Złącza telefoniczne RJ / Western Modular

Nr. Zamówienie: 54635
Producent: VARIOUS
na magazynie 530 szt
20 szt+
40 szt+
200 szt+
1000 szt+
5000 szt+
0,4050 Zł
0,3680 Zł
0,3280 Zł
0,3010 Zł
0,2720 Zł
Zamawiam:
 • Włożyć do koszyka
 • Wyślij zapytanie
 • Dodać do ulubionych
 • Obserwować
 • Dodaj produkt do porównania

TZB 507 YE VARIOUS  
TZB 507 YE

Osłona złącza modularnego RJ45, żółty

Złącza telefoniczne RJ / Western Modular

Nr. Zamówienie: 55021
Producent: VARIOUS
na magazynie 50 szt
20 szt+
40 szt+
220 szt+
1120 szt+
4490 szt+
0,4380 Zł
0,3990 Zł
0,3530 Zł
0,3240 Zł
0,2960 Zł
Zamawiam:
 • Włożyć do koszyka
 • Wyślij zapytanie
 • Dodać do ulubionych
 • Obserwować
 • Dodaj produkt do porównania
Czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies?
Witamy na stronie internetowej SOS electronic. Zanim zapoznasz się z naszą witryną, chcielibyśmy prosić Cię o udzielenie zgody na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce. Twoja zgoda umożliwi nam wyświetlanie strony bez błędów, pozwoli na monitorowanie jej wydajności i generowanie dodatkowych statystyk. Oprócz tego możemy przedstawić Państwu ofertę naszych produktów i usług „szytych na miarę”. Pliki cookies udostępniamy również stronom trzecim. Mimo to zapewniamy Ci stuprocentowe bezpieczeństwo.
Właściwe działanie strony internetowej
Bardziej stabilna kontrola techniczna
Lepsza oferta marketingowa

Więcej informacji o plikach cookies
Więcej na temat przetwarzania danych osobowych