Czy alokacja rynkowa będzie dotyczyć również Ciebie?

Od kilku miesięcy pojawiają się informacje na temat niepokojącej sytuacji na rynku, tzw. alokacji.

Artykuł archiwalny opublikowany 08.11.2017. Niektóre informacje mogą być już nieaktualne i niezgodne ze stanem faktycznym. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt.

Czym jest alokacja?


Jest to sytuacja rynkowa, gdy popyt przewyższa zdolności produkcyjne wytwórców podzespołów. Producenci zaczynają wtedy realizować zamówienia na własnych zasadach, np.:

  • Zamówienia są realizowane tylko częściowo.
  • Kolejność realizacji jest określa producent
  • Wydłuża się czas dostawy
  • Następuje niespotykany wzrost cen


Podobna sytuacja na rynku podzespołów elektronicznych wystąpiła około 8 lat temu. Teraz historia się powtarza.


Od początku 2017 r., czas dostawy wydłuża się z powodu zleceń z rynku motoryzacyjnego i rynku telefonów komórkowych. Są to głównie niektóre kategorie elementów pasywnych i półprzewodników. Można powiedzieć, że alokacja już dotyczy niektórych z nich.


Dlatego poprosiliśmy naszych dostawców, aby ocenili obecną sytuację w swoich magazynach materiałów, zdolności produkcyjne oraz przewidywane tendencje rozwojowe. Wszyscy zapewnili nas, że w najbliższej przyszłości po ich stronie alokacja nie nastąpi.

Niemniej jednak zwiększyliśmy ilość zapasów o 15% w SOS electronic.


Oczywiście nie posiadamy magicznej kuli i nie wiemy, jakie produkty będą potrzebne na potrzeby realizacji projektów. Dlatego zalecamy planowanie zamówień z możliwie największym wyprzedzeniam i przesłanie ich do nas wraz z oczekiwanymi terminami dostawy. W ten sposób będziemy mogli w prostszy i szybszy sposób omówić z producentami warunki dostawy i płatności
Nie przegap tych artykułów!

Czy spodobały Ci się nasze artykuły? Nie przegap żadnego! Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i chętnie sami Ci je dostarczymy.

Pliki cookie pomagają nam w świadczeniu usług. Korzystając z naszych usług, wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookie.
OK Więcej informacji