29 lat na rynku
Oddziały w 6 krajach
Klienci z ponad 100 krajów
Wsparcie od prototypu aż po produkcję
SOS electronic

Oszczędzajmy swoje wydatki za energię elektryczną z urządzeniami EuP

Jak już pewnie Państwo zauważyli, w praktyce zaczynają być stosowane wymagania dla ekodizajnu urządzeń wykorzystujących energię - EuP (energy using products), przyjęte przez Parlament Europejski oraz Radę Europy w dyrektywie nr 2005/32/WE.

Artykuł archiwalny opublikowany 19.08.2011. Niektóre informacje mogą być już nieaktualne i niezgodne ze stanem faktycznym. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt.

Ekodizajn skupia się na ulepszeniu opracowania produktów tak, aby zmniejszyć wpływ na środowisko naturalne podczas wszystkich etapów cyklu życia produktu. Można powiedzieć, że celem wszystkich ulepszeń jest głównie obniżenie zużycia energii wykorzystanej podczas produkcji, w przeciągu okresu życia oraz przy recyklacji, jak również zminimalizowanie ilości odpadów powstających przy produkcji, oraz po zakończeniu żywotności produktu. Celem ekodizajnu jest również osiągnięcie efektywności energetycznej już na etapie produkcji. Przykładowo względnie mała poprawa energooszczędności produktu nie powinna być osiągana ceną nieodpowiednio energetycznie wymagającego procesu produkcji. W tym krótkim artykule chcielibyśmy zaznajomić Państwa z niektórymi podstawowymi zasadami i wymaganiami dla ekodizajnu.

Podstawowe kryteria dla wymagań na ekodizajn zostały zdefiniowane w lipcu 2005 przez dyrektywę 2005/32/WE która wprowadziła termin EuP – Energy using Products. Następna dyrektywa 2009/125/WE, wprowadziła termin ErP dla produktów ważnych energetycznie (Energy-related Products). Określenie ErP zostało wprowadzone, ponieważ okazało się, że bardziej rygorystyczne wymagania powinny zostać przyjęte również dla produktów, które same niekoniecznie korzystają z energii, ale wchodzą w skład produktów korzystających z energii.

Oszczędzajmy swoje wydatki za energię elektryczną z urządzeniami EuP Stopniowo przyjmowane są dalsze uzupełniające dyrektywy i rozporządzenia wykonawcze. Przykładowo rozporządzenie nr 1275/2008/WE określa wymagania, co do zużycia energii elektrycznej urządzeń elektrycznych i elektronicznych w domach i biurach, w trybie wyłączonym i w trybie czuwania. Załączniki tej dyrektywy zawierają listę produktów, dla których obowiązuje to rozporządzenie, oraz określa szczegółowe wymagania. Rozporządzenie to powinno prowadzić do zakładanych oszczędności 35 TWh w roku 2020, w porównaniu do rozwoju bez zmian.

Wspominana dyrektywa uzupełniona została rozporządzeniem nr 278/2009/WE, określającym wymagania również dla zewnętrznych źródeł zasilania. Nowością jest fakt, iż producent musi podawać w dokumentacji technicznej wartości skuteczności w czterech stanach obciążenia. Czyli chodzi o skuteczność przy obciążeniu 100%, 75%, 50% i 25 %. Rozporządzenie to określa również wymaganą skuteczność minimalną w trybie aktywnym, w zależności od całkowitej mocy źródła. Bardzo aktualne jest obecnie rozporządzenie 642/2009/WE dotyczące warunków ekodizajnu telewizorów. Między innymi określa, że od sierpnia 2011 ważny będzie warunek maksymalnego poboru mocy 0,50W w standartowym trybie czuwania.

Cała legislatywa jest stosunkowo obszerna, wszystkie dokumenty dostępne są na oficjalnych stronach UE a szczegółowy opis można znaleźć na stronach UE dla energii i ekodizajnu. Wprowadzanie tych dyrektyw w życie stawia producentów urządzeń elektronicznych przed obowiązek zaznajomienia się z dyrektywami dotyczącymi ich produktów. Między innymi znaczy to, że w przypadku, kiedy w swoim starannie opracowanym urządzeniu używają Państwo gotowego modułu, jak na przykład zewnętrzny zasilacz impulsowy, moduł AC/DC lub DC/DC zalecamy Państwu sprawdzenie, czy odpowiada wymogom ekodizajnu.

W SOS electronic dbamy o to, aby oferować tylko produkty zgodne z EuP. Wierzymy, że z nowoczesnymi energooszczędnymi elementami z naszej oferty, będą Państwo w stanie projektować i produkować urządzenia przyjazne dla środowiska.

Nie przegap tych artykułów!

Czy spodobały Ci się nasze artykuły? Nie przegap żadnego! Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i chętnie sami Ci je dostarczymy.

Pliki cookie pomagają nam w świadczeniu usług. Korzystając z naszych usług, wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookie.
OK Więcej informacji