Produkty dla rozwiązań z branży inteligentnych budynków

Przegląd komponentów, modułów i produktów elektronicznych, przeznaczonych do zastosowania w inteligentnych rozwiązaniach, takich jak systemy dostępu i bezpieczeństwa, kontrola i zarządzanie zużyciem energii, klimatyzacja czy oświetlenie we współczesnych zautomatyzowanych budynkach.

Produkty dla rozwiązań z branży inteligentnych budynków
Inteligentne budynki możemy określić jako „budynki zautomatyzowane” lub budynki wykorzystujące inteligentne technologie.

Inteligentny budynek to automatyzacja i centralne sterowanie urządzeniami w obiektach komercyjnych, takich jak biurowce, lotniska, galerie handlowe czy zakłady produkcyjne.

Podstawowymi wymogami stawianymi „inteligentnemu budynkowi” są bezpieczeństwo i optymalne zużycie energii. Inteligentny budynek musi zapewnić użytkownikom i administratorom środowisko, które jest nie tylko zoptymalizowane pod kątem komfortu i efektywności energetycznej, ale musi być w stanie dostosować się do ich aktualnych wymagań.

Inteligentne rozwiązania dla inteligentnych budynków:

Kontrola dostępu

Selektywne ograniczenie dostępu do miejsca lub innego zasobu.

Produkty dla rozwiązań z branży inteligentnych budynków
Systemy kontroli dostępu pozwalają na ograniczenie dostępu do budynków mieszkalnych, piwnic, biur i innych pomieszczeń.

Można to osiągnąć na wiele sposobów. Na pierwszy plan wysuwają się rozwiązania wykorzystujące dane biometryczne, takie jak odcisk palca, tęczówka oka czy głos. Nadal jednak najbardziej rozpowszechnione są systemy wykorzystujące elementy RFID lub kody kreskowe.

W naszej ofercie można znaleźć wiele czytników i tagów RFID w formie kart, opasek czy breloków. Czytniki kodów kreskowych i kodów QR to oczywistość. Wszystkie wyniki z czytników są następnie przetwarzane przez komputer przemysłowy, który podejmuje decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu żądania dostępu. Jest on również dostępny w naszym asortymencie.

Produkty dla rozwiązań z branży inteligentnych budynków
Systemy alarmowe

Wykrywanie ognia, dymu, gazu.

Jednym z kluczowych kryteriów inteligentnego budynku jest bezpieczeństwo. Użytkownicy budynku mogą być narażeni na pożar, zadymienie, obecność trujących lub w inny sposób niebezpiecznych gazów, a obecnie coraz częściej także na atak uzbrojonego napastnika.

Oferujemy szeroką gamę czujników gazu. W przypadku zagrożenia urządzenie generuje alarm dźwiękowy. System za pomocą modułów łączności bezprzewodowej lub przewodowej wezwie karetkę pogotowia, straż pożarną, a nawet policję.

Produkty dla rozwiązań z branży inteligentnych budynków
Zarządzanie energią

Liczniki energii elektrycznej, panele fotowoltaiczne.

Chcemy, by zużycie energii przez inteligentny budynek było ograniczone do minimum. W szczególności mamy na myśli energię elektryczną.

Dlatego pierwszą rzeczą są pomiary zużycia. Do tego zastosowania proponujemy mierniki włoskiego producenta Finder. W urządzeniu zintegrowany jest licznik mechaniczny i wyświetlacz LCD, jest ono przystosowane do pracy w sieci jedno- i trójfazowej, posiada wymagane certyfikaty i może służyć do naliczania opłat za zużycie.

Oczywiście, nowoczesne liczniki potrafią się już komunikować, nawet w różnych językach – M-Bus, Modbus, NFC. Zebrane dane można analizować komputerowo. I można też znaleźć miejsca, w których zachodzi marnotrawstwo energii.

Produkty dla rozwiązań z branży inteligentnych budynków
HVAC

Optymalny klimat, temperatura i jakość/kontrola powietrza.

Badania naukowe wykazują, że do zapewnienia optymalnych wyników aktywności człowieka niezbędna jest określona temperatura otoczenia.
Oczywiście, jej wartość będzie inna w przypadku pracującej za biurkiem księgowej, a inna w klubie fitness, w którym jej szef trenuje po pracy. A jeszcze inna w przypadku jego żony, która pójdzie popływać w basenie na najwyższym piętrze budynku. ;)

Ponownie, zaczynamy od pomiaru stanu aktualnego, tj. temperatury i wilgotności, za pomocą czujników firmy Sensirion, a następnie system wydaje polecenia zmierzające do optymalizacji. Na przykład – polecenie uruchomienia wentylatorów chłodzących EBM-Papst na dachu. Kamery termowizyjne Flir lub Fluke mogą posłużyć do niezawodnego monitorowania urządzeń grzewczych i chłodzących oraz wykrywania nieszczelności.

Produkty dla rozwiązań z branży inteligentnych budynków
System sterowania oświetleniem

Sterowanie oświetleniem w celu zapewnienia odpowiedniego natężenia światła w miejscu i czasie, w którym jest ono potrzebne.

Jednym z wiodących graczy na rynku komponentów do instalacji i sterowania oświetleniem w budynkach wszelkiego rodzaju jest firma WAGO.

Ich systemy sterowania oświetleniem oferują następujące funkcje:
  • Włączanie/wyłączanie: włączanie/wyłączanie zasilania (z/bez watchdoga), przekaźniki zatrzaskowe, funkcja klatki schodowej, automatyczne włączanie oświetlenia (czujnik ruchu), sterowanie ściemnianiem
  • Ściemnianie: ściemnianie w oparciu o czujniki obecności
  • Sterowanie oświetleniem: Human Centric Lighting (HCL), stałe sterowanie światłem, sterowanie światłem dziennym
  • Funkcje czasowe: programy tygodniowe, urlopowe i specjalne, definiowanie dni świątecznych
  • Funkcja „slave”: wirtualne pomieszczenie zewnętrzne, ściemniacz zewnętrzny
  • Oświetlenie bezpieczeństwa (zasilanie pojedynczej oprawy i grupy opraw)
  • Dokładny pomiar zużycia energii 
  • Prosta dokumentacja projektu

Dzięki systemowi złączy WINSTA montaż oświetlenia będzie szybki, łatwy i niezawodny. Ponadto Wago oferuje szeroką gamę komponentów opartych na protokole DALI i standardzie KNX.

Produkty dla rozwiązań z branży inteligentnych budynków
Systemy bezpieczeństwa

System wykrywania włamania i nieuprawnionego wejścia do budynku.

Dla wielu osób ochrona mienia zajmuje drugie miejsce po zdrowiu, dla innych jest to sprawa najwyższej wagi.

Jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania i jednych, i drugich, oferując komponenty, które pomagają chronić własność i prywatność przed niepowołanymi osobami. Należą do nich czujniki pirometryczne, a także proste styki przełączające do drzwi i okien oraz bariery optyczne. Dzięki modułom komunikacyjnym system zostaje rozszerzony o dodatkowe funkcje.

Produkty dla rozwiązań z branży inteligentnych budynków
Automatyka budynkowa

Automatyczne, scentralizowane sterowanie systemami w budynku.

Połączenie wszystkich wymienionych rozwiązań w jedną całość pozwala stworzyć wszechstronny i inteligentny system zarządzania budynkiem. Wszystkie parametry techniczne mogą być monitorowane i kontrolowane automatycznie, bez udziału człowieka, za pomocą komputera lub komputerów.

Oferujemy szeroką gamę komputerów przemysłowych – bezpieczniejszych i bardziej niezawodnych niż tradycyjne komputery osobiste. Małe komputery przemysłowe można uzupełnić o poręczne wyświetlacze dotykowe.


Produkty dla rozwiązań z branży inteligentnych budynków

Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub już jesteś w trakcie pracy nad rozwiązaniem z jednego z powyższych obszarów, prosimy o kontakt pod adresem info@soselectronic.pl.
Z przyjemnością zaoferujemy Ci naszą pomoc, podzielimy się naszym doświadczeniem i znajdziemy produkt, który najlepiej pasuje do Twojego zastosowania.

Nie przegap tych artykułów!

Czy spodobały Ci się nasze artykuły? Nie przegap żadnego! Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i chętnie sami Ci je dostarczymy.

Pokrewne artykuły

Powiązane kategorie produktów

Pliki cookie pomagają nam w świadczeniu usług. Korzystając z naszych usług, wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookie.