W poniższym krótkim wywiadzie, bazując na konkretnym przykładzie z życia, pokażemy, jak wybór odpowiedniej lutownicy przekłada się na wydajność pracy podczas realizacji projektów. Rozmawialiśmy z Martinem Brestovičem, specjalistą ds. produktów w firmie SOS electronic.


W jakich sytuacjach wybór właściwego sprzętu lutowniczego ma kluczowe znaczenie?

W każdej sytuacji. Wybór odpowiedniego sprzętu powinien być rezultatem dogłębnych przemyśleń, szczególnie, gdy zależy nam na jakości. Jest to bardzo istotne, gdy również lutowaczowi stawia się wysokie wymagania, dążąc do jak największego zredukowania błędów podczas lutowania poszczególnych materiałów, na przykład podczas pracy z małymi padami lutowniczymi, na gęsto rozłożonych złączach, płytkach wielowarstwowych lub połączeniach masy (tzw. GND).


Studium przypadku: Wybór wysokiej jakości lutownicy gwarancją oszczędności czasu i pieniędzy


Czy mógłby Pan rozwinąć ten temat?

Oczywiście. Opiszę dla przykładu problem, z jakim dosłownie kilka tygodni temu zgłosił się do nas jeden z naszych klientów. Chodziło o gniazdo ZIF dla dużych procesorów posiadające setki stosunkowo gęsto rozmieszczonych złącz. Nawet bardzo doświadczony lutowacz może mieć problem z uniknięciem zwarć przy lutowaniu tak gęsto rozstawionych pinów.

Zazwyczaj lutowanie końcówek nie sprawia większych problemów, jednak w przypadku części z nich zbyt szybko traci się temperaturę. Dzieje się tak głównie w przypadku pinów uziemiających, które są podłączone do miedzianych warstw płytki drukowanej. W innych przypadkach wskazane byłoby ogrzewanie dolne, ale przy lutowaniu dużego plastikowego gniazda ZIF, takie rozwiązanie przysporzyłoby lutowaczowi wielu problemów.


Więc w takiej sytuacji rozwiązanie będzie bardziej skomplikowane.

Musimy być świadomi faktu, że do pracy z pinami gnd klient potrzebowałby urządzenia lutowniczego z jak największym grotem i uchwytem posiadającego technologię zapewniającą efektywny przepływ ciepła. W tym przypadku jednak, ze względu na gęste rozłożenie pinów, nie możemy skorzystać z większego grota. Na pierwszy rzut oka było to poważne utrudnienie, ale poradziliśmy z nim sobie bez problemu.


Czy w waszej ofercie znajdował się produkt odpowiedni do takich zadań?

Oczywiście, że tak. Zaproponowaliśmy klientowi wypróbowanie stacji lutowniczej z serii „active tip”. Wykorzystuje ona technologię, w której grot lutowniczy został fabrycznie na stałe połączony z małym elementem grzejnym i czujnikiem temperatury. Dodatkowo, to rozwiązanie pozwala na niemalże doskonały przepływ ciepła z elementu grzejnego do grota, jak również dokładnie mierzy temperaturę i umożliwia szybką reakcję na jej wahania.
Dzięki temu, stacja lutownicza z serii „active tip” o mocy 40-50W to poważny konkurent dla klastycznych lutownic o mocy przewyższającej 80W.

Studium przypadku: Wybór wysokiej jakości lutownicy gwarancją oszczędności czasu i pieniędzy

Prawdopodobnie dla klienta było to coś zupełnie nowego. Jaka była jego reakcja?

Ostrożna, jednak klient miał do nas zaufanie. Na początek, aby przedstawić możliwości produktu, wypożyczyliśmy im stację Weller WX 1012 z uchwytem WXMP. Opierając się na naszych zaleceniach, klient wybrał największy grot, który mógł być użyty do danych połączeń i rozpoczął lutowanie.

Okazało się, że dzięki tej technologii można było dobrze wlutować nawet te piny uziemiające, które wcześniej sprawiały najwięcej problemów. W efekcie nie tylko praca lutowacza była o wiele bardziej komfortowa, ale również znacznie podniosła się jakość produktów jak i ogólna wydajność produkcyjna, natomiast koszty finansowe związane z ewentualnymi błędami się obniżyły.


Groty odgrywają bardzo ważną rolę w procesie lutowania.

Oczywiście. Kilka miesięcy temu w jednym z artykułów o naszych produktach publikowanych na naszej stronie poinformowaliśmy, że firma Weller znacznie rozszerzyła swoją ofertę grot z serii „active tips”. Do bardzo rozbudowanej już serii końcówek o rozmiarze “Micro”, producent dodał również mniejsze końcówki “Pico” oraz wysokowydajne (do 150W) końcówki “Ultra”.

Nadają się również do połączeń lutowniczych wymagających wysokich temperatur. Groty charakteryzują się szybką reakcją na zmiany temperatury oraz są wysokowydajne, jednak mają również niewielkie rozmiary – dzięki nim możliwe jest uzyskanie najlepszych rezultatów lutowania i zminimalizowanie szoku termicznego lutowanych elementów oraz wyeliminowana zostaje konieczność ustawiania bardzo wysokiej temperatury w celu „zrekompensowania” niewystarczającego przepływu ciepła.

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem najbardziej popularnych końcówek Weller i oferujemy atrakcyjne ceny. Mamy bezpośredni kontakt z producentem i jego pełne wsparcie. Na życzenie klienta możemy zamówić również inne produkty – mamy krótkie terminy dostawy, a oferowane przez nas rozwiązania zawsze charakteryzują się wysoką jakością i niezawodnością. Klienci zawsze są z naszych usług zadowoleni.


Studium przypadku: Wybór wysokiej jakości lutownicy gwarancją oszczędności czasu i pieniędzy


Czy klienci często zwracają się do Was z podobnymi problemami, szukając pomocy?

Tak, praktycznie każdego dnia. Klienci często proszą nas o pomoc, gdy napotykają tego rodzaju problem techniczny i każdą taką sprawę omawiamy z nimi indywidualnie. Wiele z tych rozwiązań może okazać się ciekawe również dla innych.

Często pomagamy np. w doborze odpowiedniego wyświetlacza lub obudowy do urządzenia, odpowiedniego urządzenia wbudowanego do różnego rodzaju zastosowań lub doradzamy, jak uniknąć utraty zasięgu podczas stosowania różnego rodzaju czytników RFID. Te tematy jednak omówię następnym razem.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach dotyczących lutowania, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami pod adresem info@soselectronic.pl.